FANDOM


Gdynia – miasto portowe na prawach powiatu w województwie pomorskim. Wraz z Gdańskiem i Sopotem tworzy Trójmiasto, jest także częścią aglomeracji gdańskiej. Miasto w dniu 31 grudnia 2009 miało 247859 mieszkańców i powierzchnię ok. 135 km².

Historia Edytuj

Gdynia została pierwszy raz wspomniana w zapisach z 1253 roku jako wieś rolniczo-rybacka. W 1382 przeszła we władanie zakonu kartuzów, których własnością była do czasu pierwszego rozbioru Polski, gdy przeszła pod panowanie Prus. Po I wojnie światowej Rzeczpospolita miała dostęp do morza tylko na krótkim odcinku Pomorza Gdańskiego z wyłączeniem Gdańska. Gdynia stała się wówczas dogodnym miejscem do nadmorskiego wypoczynku dla mieszkańców reszty kraju. W 1919 zapadła decyzja o budowie portu (częściowo otwartego w 1923), zaś w 1926 Gdynia otrzymała prawa miejskie.

Zalążek artykułu To jest tylko zalążek artykułu. Jeśli możesz, rozbuduj go.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki